Szukaj
Close this search box.

Kolory we wnętrzu – jak wpływają na nasz nastrój?

Kolory we wnętrzu – jak wpływają na nasz nastrój?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia pomalowanego na czerwono – jak wpłynie to na Twoje samopoczucie? Poczujesz przypływ energii, czy wyciszenie? Inna sytuacja – na środku pokoju stoją obok siebie 2 stoliki. Na każdym z nich znajduje się talerz z dokładnie tym samym, doskonale przyrządzonym, znakomicie wyglądającym posiłkiem. Różnica między nimi polega na tym, że jeden jest podświetlony na niebiesko, a drugi na pomarańczowo. Który wybierzesz?

Czy już się domyślasz, co będzie tematem dzisiejszego wpisu?

Niesamowita moc kolorów

Nie od dziś wiadomo, że otaczające nas kolory mogą mieć znaczny wpływ na nasz nastrój, motywację do działania, a nawet apetyt. Ogólnie rzecz biorąc, ciepłe barwy poprawiają nam humor i dodają energii. Chłodne natomiast sprzyjają wyciszeniu i pomagają nam się odprężyć. Z Yeelight korzystanie z magii kolorów staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej – produkty takie jak na przykład taśma LED Lightstrip 1S, lampka nocna D2, lampy sufitowe Arwen czy żarówki W3 umożliwiają zmianę barwy oświetlenia za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Teraz możesz sprawić, że cały pokój zostanie zanurzony w świetle, którego odcień wpłynie na Twój nastrój dokładnie tak, jak chcesz!

Poznajmy zatem wpływ poszczególnych kolorów na nasze samopoczucie i sprawdźmy, jakie odcienie najlepiej nadają się do różnych pomieszczeń.

Czerwony – dodaj sobie energii

Najpierw przyjrzyjmy się czerwieni – barwie, która gościła na początku dzisiejszego wpisu. Jak się już zapewne domyślasz, kolor ten dodaje energii i pobudza do działania. Uważajmy jednak z jego stosowaniem! W odpowiednim natężeniu poprawia nastrój, jeśli jednak przesadzimy, może skłaniać do agresji – a tego wolimy chyba uniknąć.

Czerwień ma też inną, nieco łagodniejszą stronę. Nadaje pomieszczeniom kameralny, nastrojowy charakter – doskonale sprawdzi się na przykład podczas romantycznej kolacji we dwoje. Zawieś lampę sufitową Arwen Seria C lub Seria S w salonie, ustaw czerwony kolor światła i zaproś swoją drugą połówkę na cudowną randkę!

Żółty – pora na chwilę skupienia

Sprawdźmy teraz, jak działa na nas inny kolor podstawowy – żółty. On również wprawia w dobry nastrój i dodaje energii. Doskonale motywuje do działania i sprzyja skupieniu. Idealnie sprawdzi się na przykład w miejscu pracy. Będzie też świetnym wyborem w pokoju dziecka. Oświetlenie w tym kolorze mobilizuje do nauki, pozytywnie wpływa na myślenie i pamięć. Ma działanie rozweselające. Podaruj swoim dzieciom lampkę D2 i zasugeruj ustawienie żółtej barwy światła, aby zapewnić im fantastyczne warunki do nauki i zabawy!

Pomarańczowy – pobudź swoją kreatywność

Jaki kolor powstanie, jeśli połączymy żółty i czerwony? Oczywiście, pomarańczowy! Jako mieszanka 2 energetycznych barw, pomarańcz również doskonale wpływa na nasze samopoczucie. Ociepla przestrzeń, dodaje optymizmu i wprawia w fantastyczny nastrój. To kolor kreatywności i energii. Świetnie sprawdzi się na przykład w salonie, w gabinecie i w pokoju dziecka. Jak skorzystać z jego wpływu? Wypróbuj na przykład żarówki Yeelight W3 lub 1S (kolor). Wybierz pomarańczową barwę oświetlenia i naucz się czegoś nowego, wpadnij na kolejny znakomity pomysł lub stwórz dzieło swojego życia – ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Niebieski i zielony – odpocznij po pełnym wyzwań dniu

Teraz weźmiemy na tapet 2 barwy, których działanie jest bardzo podobne. Nic dziwnego – jedna pochodzi od drugiej, jest więc z nią ściśle związana. O jakich kolorach mowa? O niebieskim i zielonym! Oba sprzyjają odprężeniu, pomagają ukoić nerwy i zrelaksować się po długim, męczącym dniu. Ułatwiają też zasypianie. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z natężeniem zielonego! Zbyt ostra, jadowita zieleń nie kojarzy się zbyt dobrze – stawiajmy lepiej na delikatne, stonowane odcienie.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się te 2 kolory? Zielone i niebieskie oświetlenie stosuj wszędzie tam, gdzie odpoczywasz – na przykład w salonie lub w sypialni. Nada się także do pokoju małego dziecka, sprzyjając wyciszeniu i korzystnie wpływając na sen.

Fiolet – wybierz odpowiedni odcień dla siebie

Fiolet to wyjątkowy kolor. Dawniej, kiedy fioletowy barwnik pozyskiwano z niesamowicie rzadkich i drogich małży, był to odcień kojarzony z władzą i bogactwem. Królowie, cesarze i książęta z dumą nosili swoje purpurowe szaty. Dziś jednak każdy może cieszyć się tą wspaniałą barwą!

Jak fioletowy wpływa na nasz nastrój? Jego działanie zależy od tego, czy przeważa w nim kolor czerwony, czy niebieski. W pierwszym wypadku możemy liczyć na pobudzoną kreatywność i motywację do działania. W drugim, wręcz przeciwnie – łatwiej się wyciszymy i zrelaksujemy. Sprawdź, jak to działa w praktyce! Użyj na przykład żarówki GU10 i dowolnie mieszaj kolory – aplikacja Yeelight pozwoli Ci uzyskać dokładnie taki odcień fioletu, na jakim Ci zależy! Podobne rozwiązania świetnie sprawdzą się między innymi w salonie i w gabinecie.

Co z tym apetytem?

Czy wiesz, że kolory mają wpływ również na nasz apetyt? Odpowiedni dobór barw może nam ułatwić zachowanie diety lub przeciwnie – zachęcić niejadka do jedzenia. Przekonajmy się zatem, jakie odcienie najlepiej sprawdzą się w kuchni i w jadalni.

Przechodzisz na dietę? Postaw na chłodne odcienie!

Niebieski kolor hamuje apetyt i negatywnie wpływa na nasze postrzeganie potraw. Być może dzieje się tak dlatego, że na świecie trudno spotkać naturalne składniki w podobnym odcieniu – prawdopodobnie podświadomie kojarzymy go zatem z czymś nieznanym, zepsutym lub nawet trującym. Unikajmy więc podobnego oświetlenia w jadalni i w kuchni – chyba że zależy nam na ścisłym przestrzeganiu rygorystycznej diety.

Ciepłe kolory – jedz ze smakiem!

Na jakie kolory warto się zdecydować? Apetyt doskonale pobudzają ciepłe barwy takie jak żółty, czerwony lub pomarańczowy. Nie tylko pozytywnie wpływają na to, jak postrzegamy serwowane nam smakołyki, ale też poprawiają przemianę materii.

Jak pamiętamy, podobne kolory dodają również energii i pobudzają kreatywność. Możesz więc na przykład przykleić taśmę LED do kuchennych szafek i w pomarańczowym blasku gotować pomysłowe, pyszne przysmaki. A co z jadalnią? Zawieś w niej Yeelight Crystal Pendant Light i wybierz swoją ulubioną ciepłą barwę. Oglądane w takim świetle potrawy będą prezentować się jeszcze bardziej zachęcająco!

Teraz już wiesz, jak działają na nas określone kolory. Na co jeszcze czekasz? Sięgnij po smartfona i wpraw się w odpowiedni nastrój – z Yeelight wystarczy do tego kilka kliknięć!