Szukaj
Close this search box.

Żarówki i oprawy oświetleniowe – jakie wybrać?

Żarówki i oprawy oświetleniowe – jakie wybrać?

Kiedy planujemy remont lub odświeżenie mieszkania, zazwyczaj musimy wziąć pod uwagę również oświetlenie. Zależy nam przecież na tym, aby nasza wymarzona aranżacja stanowiła spójną całość, a jak wiadomo, odpowiednie światło może zdziałać cuda. Nawet jeśli mamy już upatrzone stylowe lampy, nieuchronnie pojawia się pytanie, jakie żarówki wybrać. A może zamiast tego wolisz wypróbować klasyczne oprawy oświetleniowe? Możliwości jest tak dużo, że czasem trudno nam podjąć właściwą decyzję.

Co warto wziąć pod uwagę? 10 najważniejszych cech

Jeśli wielość produktów dostępnych w sklepach sprawia, że czujesz się nieco zagubiony i nie masz pewności, co wybrać, ten poradnik jest dla Ciebie. Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem now

1. Typ żarówki

Żarówka elektryczna została wynaleziona już w XIX wieku, ale na przestrzeni lat doczekała się wielu udoskonaleń i modyfikacji. Obecnie w sklepach można trafić na tyle wariantów tego urządzenia, że warto dowiedzieć się czegoś o przynajmniej kilku najpopularniejszych z nich:

  • Żarówki żarowe – doskonale oddają kolory i utrzymują stałą temperaturę. Charakteryzują się jednak stosunkowo krótką żywotnością i zużywają sporo energii. Współcześnie spotyka się je coraz rzadziej – są wypierane przez lepsze, bardziej przyjazne środowisku modele o mniejszej mocy.
  • Żarówki halogenowe – świecą jaśniej niż tradycyjne żarówki, a ich żywotność jest nieco dłuższa. Idealnie oddają kolory. Mocno się jednak nagrzewają i choć charakteryzują się nieco niższym poborem mocy niż ich żarowe odpowiedniki, nadal zużywają sporo energii.
  • Świetlówki – bardzo trwałe i energooszczędne. Generują jasne światło, które na dłuższą metę może jednak okazać się męczące dla wzroku. Jako że zbyt częste włączanie i wyłączanie świetlówek skraca ich żywotność, sprawdzą się one w miejscach, które będą oświetlane przez dłuższy czas – na przykład w salonach, kuchniach lub sypialniach. Ich wadą jest też stosunkowo niski współczynnik oddawania barw.
  • Żarówki LED – wyróżnia je wyjątkowo długa żywotność i krótki czas osiągania pełnej jasności. Są też energooszczędne i się nie nagrzewają. Mogą świecić bardzo jasno i dobrze oddają kolory, sprawdzą się zatem niemal wszędzie. Są droższe niż zwykłe żarówki, ale dzięki niskiemu zużyciu prądu poniesione koszty prędzej czy później się zwracają.

2. Gwint

Zanim kupisz żarówkę, upewnij się, że została wyposażona w gwint, który pasuje do Twojej lampy. Najczęściej spotykane rodzaje gwintów to:

  • E27 – standardowy, duży i niezwykle popularny gwint, który pasuje do większości lamp. Mają go na przykład żarówki Yeelight W3, 1S i Filament.
  • E14 – tak zwany mały gwint, najczęściej stosowany w wypadku mniejszych lampek, na przykład biurkowych.
  • GU10 – mocowany na swego rodzaju zatrzask, stosowany przeważnie w oprawach z reflektorami, lampach kierunkowych lub w roli wpuszczanych oczek w suficie. Gwint tego typu mają na przykład żarówki Yeelight W1.

3. Rozmiar

Warto też zwrócić uwagę na wielkość i kształt żarówki. Nie chcemy przecież, aby nieestetycznie wystawała z klosza i psuła nam aranżację. Rozmiar ma istotne znaczenie zwłaszcza w wypadku opraw oświetleniowych – to od niego zależy, jakie otwory montażowe trzeba będzie wykonać i w jaki sposób zaplanować ich rozmieszczenie.

4. Rodzaj oświetlenia

Zastanówmy się również, jakiego rodzaju oświetlenie warto wybrać. Możesz oczywiście zdecydować się na standardowe oprawy i żarówki, których zadanie sprowadza się tylko do generowania światła o określonym natężeniu. Taka opcja nie pozostawia jednak zbyt wielu możliwości – jesteśmy skazani na ustalone przez producenta parametry i jedyne, co możemy zrobić, to po prostu włączyć lub wyłączyć lampę.

Wielu użytkownikom w zupełności to wystarcza. Co powiesz jednak na dodatkowe funkcje takie jak na przykład zdalne sterowanie światłem, swobodna regulacja jego jasności, temperatury barwowej lub koloru, a nawet tworzenie zautomatyzowanych harmonogramów pracy? Jeśli marzą Ci się podobne rozwiązania rodem z science-fiction, postaw na inteligentne oświetlenie – to właśnie ono daje takie możliwości.

5. Jasność

Dawniej o wyborze żarówki decydowała w dużej mierze jej moc wyrażona w watach (W). W wypadku tradycyjnych urządzeń miało to sens, gdyż to właśnie ten parametr pozwalał w przybliżeniu określić spodziewaną jasność oświetlenia.

Dziś, w dobie nowoczesnych żarówek LED, należy jednak zwrócić uwagę na coś innego. Interesującym nas parametrem będzie strumień świetlny, którego wartość wyraża się w lumenach. Najprościej rzecz ujmując, im jest ona wyższa, tym jaśniejszego światła możemy oczekiwać.

Większość inteligentnych żarówek i opraw oświetleniowych dostępnych w ofercie Yeelight umożliwia swobodną regulację natężenia światła. Za przykład niech posłuży nam Yeelight 1S (ściemnialna). Jej maksymalna jasność wynosi 800 lumenów i można ją dostosowywać w zakresie 5-100%.

6. Temperatura barwowa

To niezwykle ważny parametr, który niestety jest dość często pomijany. Jak się okazuje, niesłusznie. Światło ciepłe, zimne czy neutralne – z pewnością zdarzyło Ci się choć raz usłyszeć podobne określenia. Co one jednak oznaczają i w jaki sposób możemy wykorzystać tę wiedzę?

Wartość temperatury barwowej wyrażana jest w Kelwinach (K). Im jest ona wyższa, tym chłodniejsze światło. Orientacyjnie można podzielić ją w następujący sposób:

  • Do ok. 3000 K – światło ciepłe, przyjazne dla wzroku, sprzyjające odpoczynkowi i wyciszeniu. Doskonale sprawdzi się w salonie lub w sypialni. Nadaje się również do jadalni i kuchni – sprawia, że potrawy prezentują się bardziej apetycznie.
  • Od ok. 3000 K do ok. 5000 K – światło neutralne. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma większego wpływu na nasze samopoczucie. Stosuj je wszędzie, gdzie zależy Ci na zwykłym, optymalnie dobranym oświetleniu.
  • Od ok. 5000 K – światło chłodne i zimne. Sprzyja skupieniu i pobudza do działania. Sprawdzi się więc w miejscu, w którym pracujesz, a także w pokoju dziecka – na przykład w pobliżu biurka, przy którym się uczy i odrabia lekcje. Ułatwia też precyzyjne wykonywanie makijażu – dobrym pomysłem będzie więc na przykład zapewnienie sobie chłodnego oświetlenia nad lustrem.

Nie masz pewności, czy wybrać ciepłe, czy też zimne światło? A może określone pomieszczenia w Twoim domu mają służyć zarówno do pracy, jak i do odpoczynku? W takiej sytuacji polecamy inteligentne urządzenia, które umożliwiają regulację wybranych parametrów. Dobrym rozwiązaniem będą na przykład oprawy oświetleniowe Yeelight Mesh Spotlight M2, które pozwalają dostosowywać temperaturę barwową w zakresie 2700-6500K.

7. Wskaźnik CRI

Kiedy wybieramy lampy lub żarówki, zależy nam na tym, aby oglądane w generowanym przez nie świetle przedmioty wyglądały naturalnie i korzystnie. Parametrem, który pozwoli nam określić, czy dane urządzenie spełni nasze oczekiwania, jest CRI, czyli wskaźnik oddawania barw. Wyrażamy go w skali Ra od 1 do 100. Im wyższa wartość, tym bardziej naturalnie będą prezentować się kolory.

I tak, tradycyjne żarówki i halogeny odznaczają się wyjątkowo wysokim wskaźnikiem CRI sięgającym nawet Ra 100. Nowoczesne diody LED nie są jednak od nich o wiele gorsze. W wypadku produktów Yeelight W1 czy Mesh Downlight M2 Pro wskaźnik CRI wynosi Ra 80, co w większości przypadków pozwala uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

W jakich sytuacjach warto zwracać uwagę na ten parametr? Kiedy na przykład planujemy eksponować obrazy, rękodzieło lub figurki, wysoki wskaźnik oddawania barw ma kluczowe znaczenie. Okazuje się ważny również wtedy, gdy chcemy wymienić oświetlenie w kuchni albo jadalni – to od niego zależy, czy napoje i potrawy będą prezentować się korzystnie.

8. Kąt rozsyłu światła

Wybierając oprawy oświetleniowe, warto zwrócić uwagę na ich kąt rozsyłu światła. To on określa, jak pracują dane urządzenia i na jakim obszarze okazują się efektywne. Od niego zależy więc również ich potrzebna liczba oraz rozmieszczenie.

Jeżeli zależy Ci na bardziej skupionym, punktowym świetle, wybierz mniejszy kąt rozsyłu światła. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się oprawa Yeelight Mesh Spotlight M2, w której wypadku wynosi on 30°. Można wykorzystać ją na przykład w kuchni, aby zapewnić sobie idealne oświetlenie blatu podczas gotowania.

Bardziej rozproszone światło nada się między innymi do salonu lub sypialni. Jeżeli szukasz opraw oświetleniowych, które wyróżniają się większym kątem rozsyłu światła, postaw na Yeelight Mesh Downlight M2 lub Downlight M2 Pro. W ich wypadku wartość omawianego parametru wynosi odpowiednio 75° i 65°.

9. Efektywność energetyczna

Stawiasz na ekologiczne rozwiązania? A może po prostu chcesz zaoszczędzić prąd, a co za tym idzie pieniądze? Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedziałeś “tak”, efektywność energetyczna jest parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę. Do jego oznaczania używa się liter i znaków “+”. Najmniej prądu zużywają urządzenia o klasie A+++. Kolejne litery alfabetu i mniejsza liczba plusów oznaczają, że dany produkt pobiera więcej energii.

Inteligentne żarówki LED są zazwyczaj energooszczędne. Na przykład Yeelight W3 (kolor) ma klasę energetyczną A+, a oprawa Mesh Downlight M2 Pro od A do A++.

10. Design

Duże znaczenie ma także wygląd żarówki – chcemy przecież, aby idealnie uzupełniła naszą aranżację. Jeśli zależy Ci na przykład na oryginalnym wnętrzu w stylu vintage, sprawdź Yeelight Filament ST64. Zwolennikom klasyki polecamy funkcjonalne żarówki 1S (ściemnialna) lub W3 (kolor). Jeżeli zaś szukasz uniwersalnych rozwiązań, które doskonale wpiszą się w każdy wystrój, postaw na oprawy z serii Mesh lub urządzenia z gwintem GU10 – na przykład W1 (kolor).

Co jeszcze ma znaczenie?

Opisane powyżej cechy żarówek i opraw oświetleniowych to tylko niektóre czynniki, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Poza tym może nas również interesować czas osiągania pełnej jasności, żywotność urządzenia, napięcie potrzebne do jego prawidłowego działania oraz, oczywiście, cena. Często zwracamy też uwagę na dodatkowe funkcje takie jak możliwość wyboru koloru światła, sterowanie głosem, synchronizacja z muzyką lub inteligentne sceny.

Teraz już wiesz, jak odnaleźć się w gąszczu dostępnych w sklepach opraw oświetleniowych i żarówek. Jakie parametry mają dla Ciebie największe znaczenie? Masz już na oku jakieś ciekawe urządzenia? Wybierz idealne produkty dla siebie i ciesz się optymalnym oświetleniem w swoim domu!